Banki, kredyty - PSW.EDU.PL

Oszczędzanie mimo niskich dochodów

Expander Wrocław

Wiele osób, które nie posiadają żadnych oszczędności, tłumaczy, że nie mogą pozwolić sobie na budowanie zaplecza finansowego ze względu na niskie zarobki. Czy wysokość dochodów naprawdę ma tak duże znaczenie, czy odkładanie niewielkich sum również ma sens?

Wielu ekspertów od finansów podkreśla, że najważniejszym czynnikiem podczas budowania finansowego zaplecza jest systematyczność. Nawet jeśli zarabiamy średnią krajową możemy odkładać pieniądze, co więcej powinniśmy to robić. Regularne oszczędzanie (sprawdź lokaty online) pomoże nam osiągnąć cel, wystarczy trochę cierpliwości oraz samozaparcia, nie warto też poddawać się po pierwszych niepowodzeniach.

Analiza wydatków

Jeżeli pod koniec miesiąca brakuje nam pieniędzy, ale nie wiemy tak naprawdę na co przeznaczyliśmy swoją wypłatę, warto zacząć zapisywać swoje wydatki. W ten sposób będziemy mieć większą kontrolę nad domowym budżetem, to również może pomóc w ograniczeniu wydatków na rzeczy, których tak naprawdę wcale nie potrzebujemy. Być może po dokładniej analizie dochodów i wydatków okaże się, że ponosimy wiele niepotrzebnych kosztów, które moglibyśmy odłożyć na przyszłość.

Odkładanie niewielkich kwot ma sens

Oszczędzanie warto zacząć od niskich kwot, szczególnie jeżeli dotychczas mieliśmy tendencje do wydawania pieniędzy. Dzięki temu będziemy budować nawyk, gdy nauczymy się większej systematyczności, możemy zdecydować się na oszczędzanie nieco wyższych sum. Nawet, gdy zarabia się średnią krajową można odłożyć kilka złotych i jak najbardziej takie podstępowanie ma sens. W dłuższej perspektywie czasu uzbiera się pokaźniejsza suma.

Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz

Przyzwyczailiśmy się, że w razie problemów finansowych, czy nagłych wydatków, możemy posiłkować się kredytem czy pożyczką. Gdy będziemy wydawać więcej, niż zarabiamy, nigdy nie uda nam się nic zaoszczędzić. Warto mierzyć siły na zamiary i wydawać pieniądze, które zarobiliśmy, a nie polegać na pożyczkach. Bardzo częstym błędem jest również to, że zakładamy, że oszczędności będą stanowić pieniądze, które zostaną nam na koniec miesiąca, problem w tym, że w tym wypadku po prostu możemy nie mieć żadnych zahamowań i wydać całą pensję. Najlepiej ustalić kwotę miesięcznych oszczędności i skrupulatnie się tego planu trzymać.